Керівництво Товариства угорської культури Закарпаття скаржилося європейцям на “власну бездіяльність”

Серед важливих партнерів України стратегічне місце посідає Угорщина. Між країнами налагоджені ефективні економічні та культурні зв’язки. Особливо важливо це для Закарпаття, області, яка безпосередньо межує з Угорщино, та на території якої проживають тисячі українців угорського походження, які визнають українську владу, культуру та мову, успішно здобувають освіту в угорськомовних школах та всебічно підтримуються державою. Але незважаючи на це, постійно знаходяться «знавці» які прагнуть ці стосунки погіршити, а всі ситуації пов’язані з нацменшинами викривити та перекрутити.

В першу чергу це стосується окремих проугорських активістів Закарпаття, які ніяк не можуть вгамуватися та продовжують свою антиукраїнську діяльність. Замість того, щоб вирішувати гострі, болючі питання з якими стикаються представники угорської нацменшини, вони вирішили за кошти, виділені Будапештом, провести черговий безрезультатний балаган.

30 вересня в Закарпатському угорськомовному інституті ім.Ф.Ракоці, за ініціативою його керівництва та Товариства угорської культури Закарпаття відбулися так звані «публічні слухання» на тему «Сучасне положення угорської меншини Закарпаття».

Ініціатори  для надання заходу міжнародного значення, запросили до участі директора Міжнародного Інституту регіоналізму та прав національностей Аренса Мейнолфа (про «важливість» вказаної особи свідчить те, що пошук в мережі Інтернет не видає жодної інформації про нього).

Серед інших учасників – ректор ЗУІ І.Орос, голова ТУКЗ-КМКС В.Брензович, головний редактор угорськомовної газети «Карпатойло», політичний секретар ТУКЗ К.Дорчі, керівник Філологічного Науково-дослідницького центру ЗУІ ім.Антала Годінки І.Черничко, директор Науково-дослідницького Інституту ЗУІ ім.Тиводара Легоцького Д.Чотарі та завідувач кафедрою географії та туризму ЗУІ Й.Молнар та інші «визначні» діячі, головним завданням яких мало б бути забезпечення процвітання та добробуту угорців на території Закарпаття, а не нікому не потрібна пуста балаканина.

Найважливішими питаннями на думку організаторів мало стати  обговорення «страждання» угорськомовного населення від постійної соціально-економічної та суспільно-політичної кризи в Україні.

Під час свого виступу І.Черничко наголосив, що не тільки етнічні угорці, але і всі без винятку громадяни України страждають від перманентної політичної та економічної кризи, яка притаманна Україні з часів здобуття незалежності.

В.Брензович акцентував увагу на чинниках від яких нібито страждає угорська нацменшина Закарпаття – інформаційні кампанії центральної преси з дискредитації угорської громади краю,  «потурання прав угорців» законами про освіту і мову.

К.Дорчі звернула увагу на реформу децентралізації, зазначивши, що  ліквідація старого адміністративного поділу області і створення 3-4 нових районів негативно вплине на положення угорської меншини. Інтереси угорської меншини регіону не були враховані.

І.Орос пішла ще далі. Вона заявила про «тотальне» нищення угорських пам’яток історії і культури в Закарпатті, яке залишається без належної уваги держави. І.Орос наголосила, що керівництво України не звертає належної уваги на інтереси нацменшини в освітній галузі, охарактеризувавши це, як синдром «дефіциту демократії в освіті». При цьому, вона намагалась переконати присутніх в тому, що Україна не створила належних умов для вивчення української мови. І це при тому, що І.Орос, як депутату обласної ради, має бути відомо, що Департамент освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації вжив всі необхідні заходи по забезпеченню угорськомовних шкіл області всіма необхідними підручниками, словниками та методичними матеріалами українською мовою. Тільки окремо взятий Берегівський район отримав 1,5 млн. грн. на облаштування 11-ти кабінетів української мови в школах з угорською мовою навчання.

Такі факти свідчать лише про те, що дані «публічні слухання» були організовані виключною для доведення вищевказаного негативу до Аренса Мейнолфа, використавши ще один інформаційний канал для дискредитації державної політики України на міжнародній арені в напрямку забезпечення прав національних меншин.

Напрошується досить гостре, риторичне питання: «Якщо все настільки погано як ви це хочете показати, то не краще було б кошти і сили спрямувати на реально важливі та необхідні речі, для покращення життя угорців Закарпаття та краю в цілому, а не постійно « поливати брудом» владу, самим при цьому не поворухнувши і пальцем, надіючись, що західні «друзі» зроблять все за вас?!!».

Така конфліктна та безкомпромісна позиція угорських політиків Закарпаття вже була оцінена населенням області та представниками політикуму під час нещодавніх виборів до Верховної Ради України. Ні один представник проугорських партій, товариств та організацій не потрапив у жоден партійний список. Аналогічна ситуація і по мажоритарних округах, де проугорські кандидати не отримали жодного мандата. Тому  категоричний тон несприйняття окремих законодавчих актів України необхідно замінити на співпрацю та компроміс.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *