Фінансові афери, фіктивні дипломи та педофілія: найгучніші скандали за участі лідерів Товариства угорської культури Закарпаття

2019 рік був насичений не тільки гучними заявами про начебто «утиски» угорців Закарпаття, але й резонансними скандалами за участі самих заявників – видних членів Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ).

Після зміни політичного керівництва України, якому передували президентські та позачергові парламентські вибори, дещо перезавантажились й самі україно-угорські відносини у форматі пошуку нових шляхів вирішення двосторонніх проблем. Однак, на сьогоднішній день, активізація переговорного процесу не призвела до жодних позитивних змін у відносинах двох країн-сусідів. Стратегія офіційного Будапешта залишається незмінною – угорці України відчувають «утиски», про які також постійно заявляють лідери найпотужнішої проугорської організації Закарпаття – ТУКЗ(KMKSZ). Активні члени товариства угорців неодноразово потрапляли у різного роду скандали, чим відчутно дискредитували себе та організацію загалом в очах етнічних угорців Закарпаття.

Цьогоріч, мабуть, у найгучніший інформаційний скандал потрапив незмінний очільник Товариства угорської культури Закарпаття (KMKSZ), екс-нардеп від БПП «Солідарність» Василь Брензович, щодо якого у мережі інтернет були оприлюднені компрометуючі документи про начебто масштабні фінансові маніпуляції з угорськими благодійними фондами. За інформацією видання Укрінформ (https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/2741451-miljoni-dolariv-dla-ugorciv-brenzovica-foto-dokumenti.html), у період з 2011 по 2018 роки Фондом ім. Бетлена Габора закарпатських угорців було профінансовано на понад 55 млн доларів. Найбільше з них, понад 27 млн доларів, було перераховано на Закарпатський угорський інститут ім.Ференца Ракоці ІІ (м.Берегово). Одразу за ним понад 5 млн доларів США було перераховано Товариству угорської культури Закарпаття (KMKSZ), очільник якого – Василь Брензович, котрий, до речі, є також головою кураторіуму ЗУІ ім.Ференца Ракоці ІІ. Екс-нардеп використовував кошти фонду й у своїй передвиборчій агітації, а, за інформацією ЗМІ, полюбляє їздити на елітній Toyota Camry, яку «забув» задекларувати.

Тим часом, ректорку Угорського інституту ім.Ференца Ракоці ІІ у Берегові Ілдіку Орос запідозрили у захисті фіктивної дисертації та «саботажі» відкритого конкурсу на посаду очільника вишу. Журналісти видання ZiK (https://zik.ua/news/2019/10/24/rektora_ugorskogo_instytutu_u_beregovi_ildiku_oros_pidozryuyut_u_zahysti_1675695) у своєму розслідуванні наводять приклади освітніх документів, які ставлять під сумнів легітимність отримання нею наукового ступеню кандидата педагогічних наук. Сама ж в.о. ректора намагається всіляко саботувати конкурс на посаду керівника вишу, чим самим порушує п.4 статті 42 Закону України «Про вищу освіту», де прописано, що в.о. керівника вишу може призначатись засновником не більше ніж на шість місяців, а не на 3 роки і більше, як це робить пані Ілдіка Орос.

Але у найбільш резонансний скандал нещодавно потрапив лідер ТУКЗ-КМКС у селі Дерцен, що на Мукачівщині, колишній вчитель місцевої школи Іштван Фодор, який знімав на відео свої сексуальні утіхи з неповнолітніми школярками, яким обіцяв посприяти у вступі до угорського інституту в Берегові, якщо ті погодяться на «певні послуги».  Про це інформують журналісти видання Mukachevo.net (http://www.mukachevo.net/ua/news/view/729081). Іштван Фодор, до речі, далеко не остання креатура в ТУКЗ-КМКС, особливо наближений до Гейзи Гулачі, Ілдіки Орос та лідера товариства Василя Брензовича.Сам же Іштван Фодор є серед засновників скандально відомого благодійного фонду ім. Егана Еде, старожилів партійної структури КМКСу, які після шокуючого скандалу почали «підчищати» інформацію щодо його приналежності до товариства угорців.

Список лідерів КМКС Мукачівщини «до» і «після» секс-скандалу з Іштваном Фодором

На популярних українських онлайн-ресурсах, де можна перевірити реєстрацію ФОПів та різного роду товариств, Іштван Фодор ще залишається керівником відділення ТУКЗ-КМКС у селі Дерцен та одним із засновників благодійного фонду ім. Егана Еде (https://youcontrol.com.ua/catalog/executives/f/fodor-ishtvan-frantishekovych/, https://clarity-project.info/rgf/8a2680b8e9e1fb42f0e932a12aa9d29b)

У мережі Інтернет ще можна знайти також чимало фото, де Іштван Фодор сидить у колегії разом з впливовими членами ТУКЗ-КМКС, такими як, до прикладу, Гейза Гулачі та заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто.

До речі, сам Іштван Фодор є ще редактором закарпатського угорськомовного інтернет видання, яке очолює Кароліна Дорчі, – депутат Берегівської міської ради, яка «попалась на кордоні» з угорським паспортом (https://zakarpattya.net.ua/News/189890-Kerivnyk-fraktsii-KMKS-u-Berehivskii-miskradi-prediavyla-na-kordoni-uhorskyi-pasport-%E2%80%93-ZMI-FOTO).

Не дивлячись на подібного року скандали та відчутну втрату підтримки етнічних угорців Закарпаття, ТУКЗ-КМКС активно готується до майбутніх місцевих виборів, збирає конференції, де в унісон з Будапештом говорить про «утиски» угорців, та намагається всіляко виокремити угорців області в окремий мікрорайон, де очільники товариства зможуть беззаперечно керувати освітою, медициною та благодійними фондами, які забезпечать достаток і процвітання всім потрібним для них людям.   

You may also like...

1 Response

  1. Цакулич сказав:

    Який жах. Типирь всьо…. куниць

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *